Ve Zlíně funguje propracovaný systém podpory začínajících podnikatelů

zk_logo_rgb

Vzdělávání, poradenství, různé typy kancelářských prostor. To je jen stručný výčet těch nejdůležitějších nástrojů propracovaného systému podpory začínajících podnikatelů ve zlínském regionu. Jde o dílo Technologického inovačního centra s.r.o., což je společný podnik Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Zlínského kraje. „Nastartování byznysu a jeho následný rozjezd je vůbec nejrizikovější etapou podnikání, mnoho projektů končí už na samém začátku. Snažíme se proto všem, kteří o podnikání uvažují či zatím působí jen krátce, vytvořit podmínky pro to, aby svůj nápad mohli úspěšně rozvíjet,“ říká ředitelka Technologického inovačního centra Daniela Sobieská.

Vzdělávání je základ

Technologické inovační centrum pořádá již sedmým rokem soutěž Nejlepší podnikatelský záměr. Do ní se mohou hlásit nejenom zájemci z řad studentů středních a vysokých škol, ale také veřejnost. V letošním roce se do akce zapojilo přes 50 projektů. „Byť jsou záměry hodnoceny, je sestavováno pořadí a rozdávány ceny, nejde pouze o soutěž. Záměry se seriozně zabývá hodnotitelská komise složená z úspěšných podnikatelů, odborníků a investorů. Jejich rady, zpětná vazba a konzultace jsou pak přínosem pro všechny, kteří se akce účastní,“ vysvětluje Daniel Vaněk z Technologického inovačního centra. Informace o aktuálním vrcholícím ročníku i o celé soutěži jsou k dispozici na stránkách www.mujprvnimilion.cz.

Vyhlášení výsledků se koná již 25. dubna v 18.00 v budově 23 v továrním areálu ve Zlíně.

Součástí soutěže jsou také workshopy, v nichž mohou zájemci získat cenné informace například k tomu, jak nalézt a oslovit cílovou skupinu, nastavit obchodní model, získat kapitál pro rozjezd podnikání či si poslechnout příběhy těch, kteří svůj byznys úspěšně rozjeli. Velmi podobnou náplň má i kurz Základy podnikání, který Technologické inovační centrum realizuje pro studenty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. „Usilujeme o to, aby se co největší porce relevantních informací dostala k zájemcům již v době, kdy svůj záměr připravují v teoretické rovině. Zkušenosti ukazují, že tento přístup výrazně zvyšuje šance na úspěch,“ uvádí Daniela Sobieská.

Záměrům se daří

Pořadatele těší, že zájem o soutěž a také kvalita soutěžních záměrů rostou. Z minulého ročníku sedm účastníků svůj podnikatelský záměr aktivně realizuje a již získali své první zákazníky. Jedním z těch, kteří soutěží prošli, jsou i tvůrci projektu www.WriteSquare.com. Jde o globální internetové tržiště, kde je možné zadávat poptávky či nabídky na konkrétní práce, například překladatelské, korektorské, z oblasti copywritingu a podobně. „Po třech měsících provozu již evidujeme prvních tisíc registrovaných uživatelů,“ uvedl jeden z autorů Libor Minařík. Původně přitom projekt vznikl jako povinná práce ke splnění předmětu Základy podnikání. „Náš nápad však zaujal představitele Technologického inovačního centra, kteří nám doporučili přihlásit se do soutěže. A to byl pro nás impulz tento projekt realizovat,“ prozradil druhý z autorské dvojiceRóbert Pohuba. Projekt si získal uznání i na celonárodní úrovni, když byl letos ohodnocen jako jeden ze tří nejlepších studentských inovativních podnikatelských záměrů v České republice. Celkem jich na národní úrovni soutěžilo více než 300.

Inkubační, virtuální, sdílené

K podnikání jsou potřeba i prostory. To může být pro řadu začínajících podnikatelů, kteří ještě negenerují zisk, docela problém. Ve Zlíně je ale několik elegantních řešení. Všechny jsou k dispozici ve 23. budově v továrním areálu. „Kromě klasického podnikatelského inkubátoru nabízíme rovněž inkubátor virtuální a na konci loňského roku jsme služby rozšířili zřízením co-workingového centra,“ popisuje Petr Konečnýz Technologického inovačního centra. Pod jednou střechou tak funguje ucelená nabídka.

Co-workingové centrum provozované Technologickým inovačním centrem je přitom jediné ve Zlínském kraji a jedno z prvních na Moravě. Jde v podstatě o jednu velkou místnost pro více lidí. „Centrum nemá uspořádání klasické kanceláře. Vše je pojato velmi neformálně. Nejde totiž pouze o zázemí, ale o vytvoření inspirujícího prostředí, v němž mohou začínající podnikatelé na svých projektech spolupracovat, pomáhat si v rozvoji a podobně. Jde vlastně o něco na způsob klubu, v němž si sami jeho členové vytvářejí motivační prostředí. Velkou výhodou je pak cena nájmu, která je ve srovnání s klasickým řešením prostřednictvím vlastní kanceláře výrazně nižší,“ vysvětluje Daniela Sobieská.

Momentálně se ve zlínském co-workingovém centru pracuje na osmi projektech. Převažují záměry z oblasti marketingu a on-line aplikací, řeší se ale i návrhy designových vinylových podlah na míru či progresivní stavební postupy a materiály.

Další možnost získat prostory má formu podnikatelského inkubátoru. Podstatou je zvýhodněný nájem po dobu tří let. Cílem je připravit firmu na zcela tržní prostředí. S tím souvisí i celá řada služeb, které mohou klienti inkubátoru čerpat. Virtuální inkubátor je pak řešením pro ty, kteří potřebují především sídlo, vlastní ani sdílenou kancelář ale zatím využívat nechtějí. Více o jednotlivých nabídkách na www.inkubatorzlin.cz.

 

Další informace

Pro další informace můžete kontaktovat:

Ing. Petr Konečný

Technologické inovační centrum s.r.o.

mobil: +420 739 570 790 
Zlínksý krajInovační infrastruktura Zlínského krajeNejlepší podnikatelský záměr: Můj první milion
KONTAKTY
  • Tel: +420 734 443 879
  • email: vanek@ticzlin.cz
  • Adresa: Vavrečkova 5262
    760 01 Zlín
© Copyright 2018. Všechna práva vyhrazena Technologické inovační centrum s.r.o.                                                                                                           Vytvořil: www.gthink.cz
Vavrečkova 5262,760 01 Zlín